Sopron a legbékésebb megyei jogú város

 

A bűnügyi adatokat elemezve kiderült: Sopron volt tavaly a legbékésebb megyei jogú város - olvasható a csütörtökön megjelent HVG összeállításában. 

A HVG az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika alapján elkészítette a városok bűnügyi toplistáját. A csütörtökön megjelent számban a megyei jogú városokat veszik sorra. Az adatokból kiderült: 2010-ben Sopron és Nagykanizsa volt a legbékésebb város. Tízezer lakosra vetítve kilenc lakásbetörés volt tavaly. Az összes eset száma: 54. A felderített bűncselekmények ugyancsak tízezer lakosra 342 volt.

beszámolója. Mint akkor megírtuk, az országos és megyei összehasonlításban a százezer lakosra jutó bűncselekmények tekintetében Sopron bűnügyi fertőzöttsége mindezek ellenére 2010-ben az országos és a megyei átlag alatt volt, kiemelten erőszakos, kirívóan súlyos életellenes, a lakosságot nyugtalanító bűncselekmény nem történt. A rendőrség számos olyan esettel találkozott az elmúlt évben, ahol az elkövetők a kilátástalan anyagi helyzetükkel magyarázták az adott bűncselekmény elkövetését.

Igaz, tavaly 74,13 százalékkal nőtt a betöréses lopások száma, ezen belül a lakásbetörések 50 százalékkal emelkedtek. A betöréses lopások döntő többségét Sopronban hétvégi házak és vendéglátóhelyek – jellemzően italboltok, kisebb üzlethelyiségek sérelmére követték el. A rablásokkal kapcsolatban kijelenthető, hogy Sopronban nem érződött az országos jelenséggé vált pénzintézetek sérelmére elkövetett rablás, mert az elmúlt évben ilyen eset nem fordult elő.

Sopronban a bűnelkövetők számát, életkorát tekintve szerinti megállapítható, hogy 2010-ben 668 elkövető vált ismertté, melyek közül 11 fő gyerekkorú, 91 fő fiatalkorú (14-17 éves), 151 fő fiatal (18-24 éves), 403 fő pedig felnőttkorú volt.

Ezen adatok alapján elmondható, hogy Sopronban a bűnelkövetői réteg egyharmad része gyerekkorú, fiatalkorú, vagy fiatal felnőttkorú, ami sajnos nem helyi jelenség, hanem az országos és megyei adatok alapján, a társadalomban e rétegében is egyre markánsabban megjelenő negatív hatások következménye.

A közeli nagyvárosokat tekintve - Győr, Szombathely - már nem ennyire jó a helyzet. A két megyeszékhely az összesített lista középmezőnyében található. A legtöbb rablást négy magyarországi településen: Tatabányán, Szombathelyen, Érden és Székesfehérvárott követték el és nem Miskolcon, Nyíregyházán, vagy Szolnokon - jegyzi meg a HVG újságírója. Az emberölések relatív gyakoriságát nézve Szombathely a kétes elsők között végzett. A legtöbb emberölést, illetve kísérletet, szám szerint ötöt-ötöt Pécsen követték el.

/www.nyugatmagyar.hu - 2011.07.28./

 

 

Hírarchívum >>